Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Razlike između međunarodnih sajmova i aukcija". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

R e p u b l i k a S r b i j a

EKONOMSKI FAKULTET U BEOGRADU

SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA

MEĐUNARODNA TRGOVINA

TEMA

RAZLIKE IZMEĐU MEĐUNARODNIH

SAJMOVA I AUKCIJA

Beograd, novembar 2008. godine

Sadržaj

Uvod...........................................................................................................2

Međunarodni sajmovi..................................................................................3

2.1.Nastanak i istorijat sajmova...................................................................3

2.2.Definicija i vrste sajmova......................................................................4

2.3.Unija međunarodnih sajmova................................................................6

Međunarodne aukcije...................................................................................7

3.1.Nastanak i istorijat aukcija.....................................................................7

3.2.Definicija i vrste aukcija........................................................................8

Upoređivanje sajmova i aukcija.................................................................10

Zakjučak.....................................................................................................13

UVOD

Da bismo sagledali razlike između međunarodnih sajmova i aukcija, neophodno je da se najpre upoznamo sa pojmovima samih ovih intitucija kao i sa uslovima njihovog nastanka i održavanja. Zato ću poći od istorije njihovog nastanka kako bi dalje mogli da se upoznamo sa njihovim razvojem kroz istoriju društva i sa jasnim definicijama ovih veoma važnih institucija posebno kada je reč o razvoju međunarodne trgovine. Bitan je i podatak da su one od samog početka isprepletane i međusobno povezane, kao i to da su podloga za nastanak aukcija bili upravo sajmovi.

2

2. MEĐUNARODNI SAJMOVI

2.1. Nastanak i istorijat sajmova

Reč sajam potiče od latinske reči “feriae” što znači odmor, odnosno period posle religioznog obreda. Od ove reči nastali su i nazivi na italijanskom, francuskom i engleskom. Iz niza pisanih dokumenata može se videti da su prvi međunarodni sajmovi bili povezani sa crkvenim svečanostima.

Sajmovi su najstarije organizovano međunarodno tržište. Nastali su kao i međunarodni sajmovi u zemljama gde je razvoj proizvodnih snaga dostigao takav nivo da je tražio takvu instituciju i omogućavao njen opstanak.

Prvi sajmovi nastali su u antičko doba, tačnije u Vavilonu, Palestini, Egiptu, Siriji, Arabiji, Indiji i Kini a kasnije i u današnjoj Grčkoj i Italiji. Na tim sajmovima se trgovalo nakitom, stokom, poljoprivrednim proizvodima i robovima. Održavani su u mestima sa velikim brojem stanovnika, lukama i u ušćima jedne reke u drugu, što je omogućavalo lakši transport robe.

Na područiju današnje Francuske u sedmom veku razvijaju se značajni međunarodni sajmovi. Prvi međunarodni sajam nastao je u opatiji Sent Denis. Otvoren je 629. godine u čast kralja Dagoverta i od tada počinje održavanje tzv. Dionizijskog sajma. Na ovaj sajam dolazili su trgovci iz Španije, Provanse i drugih krajeva. U periodu između jedanaestog i četrnaestog veka Šampanja je postala centralni region za održavanje međunarodnih sajmova tokom cele godine. Ovome je doprinelo to što su karavane koji su dolazili i odlazili sa sajmova u Šampanji, štitili zemljoposednici, a za uzvrat su dobijali novac koji je prikupljan po osnovu taksi koje su se plaćale za učešće na sajmovima. Tokom dvanaestog veka u najvažnije gradove Šampanje na sajmove dolaze trgovci iz cele Evrope. Prvenstveno iz Francuske, Engleske, Grčke, Dubrovnika ali i iz zemalja Male Azije.

...

 

--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!